CHINA


Idź do treści

Datong

Atrakcje Chin




Historia miasta sięga 398 roku. Północ kraju znajdowała się w rękach Północnej Dynastii Wei (368-534), która w tym miejscu założyła swoją stolicę, a jej władcy , wspierający ze wszech miar buddyzm, pozostawili po sobie prawdziwy skarb sztuki sakralnej - groty Yungang.

Według legendy genezę ich powstania stanowił lęk przed karą wielkiego Buddy. W 446 roku bowiem panujący cesarz nagle zarzucił praktyki religijne i wyrzekł się buddyzmu. Religia została zdelegalizowana, mnichów zmuszono do zrzucenia szat zakonnych i powrotu do normalnego życia, a świątynie buddyjskie systematycznie niszczono. Wkrótce potem cesarz niespodziewanie zachorował i zmarł. Dla wnuka, obejmującego po nim tron, był to czytelny sygnał gniewu Buddy. Przywrócił zatem buddyzm i zlecił prace naskalne. W ciągu pięciu lat powstało pięć pierwszych grot upamiętniających dotychczasowych władców Północnej Dynastii Wei.

Niezależnie od tego, jakie naprawdę były przyczyny rozpoczęcia prac - ogrom przedsięwzięcia zadziwia nawet w liczbach: w ciągu niespełna 50 lat powstały 53 groty, w których wykuto około 51 tys. rzeźb, postaci Buddy, boddhisathwów i arhatów o różnych rozmiarach. Prace zakończono, gdy stolica przeniesiona została przez jednego z cesarzy do Luoyang. Nie oznaczało to końca świetności Datongu. Berło stolicy wróciło tu jeszcze raz wraz z nastaniem dynastii Liao w 907 roku. I tym razem miasto znalazło się w rękach buddystów. Pojawiły się nowe wspaniałe budowle sakralne, m.in. świątynia Huayan i uważana dziś za najstarszą w Chinach drewniana pagoda usytuowana poza miastem.

Późniejsze dzieje Datongu wiążą się już z jego strategicznym znaczeniem. W czasach dynastii Ming (1368 -1644) było ono najmocniej ufortyfikowanym miastem granicznym leżącym wzdłuż Wielkiego Muru. Dziś natomiast stanowi prawdziwe zagłębie węglowe.



WARTO ZOBACZYĆ:

Groty Yungang - galeria

Wiszący Klasztor - galeria





Powrót do treści | Wróć do menu głównego