CHINA


Idź do treści

Hangzhou

Atrakcje ChinPoczątki Hangzhou, najpiękniejszego i najbardziej romantycznego miasta w Chinach, sięgają czasów dynastii Qin (221-206 p.n.e.). Choć było ono stolicą Królestwa Wu w tzw. Okresie Trzech Królestw (220-280), to jednak znaczenia zaczęło powoli nabierać dopiero, gdy połączono je Wielkim Kanałem z północą kraju (VII w.).

Apogeum rozwoju przypadło na lata znacznie późniejsze.
Złotym wiekiem dla miasta był bowiem czas, gdy Południowa Dynastia Song ustanowiła tutaj swoją stolicę w latach 1138 – 1279. Hangzhou stało się wówczas ekonomicznym i kulturalnym centrum państwa. Pojawiły się pałace, ogrody, świątynie. Już wtedy musiało ono zachwycać swym pięknem, skoro Marco Polo opisał je jako „najwspanialsze na świecie, niebiańskie miasto”.

Z okresu glorii nie pozostało jednak wiele zabytków. Uległy one zniszczeniu w czasie najtragiczniejszych dla miasta wydarzeń. W 1861 roku powstanie tajpingów doprowadziło do obrócenia w proch całej dotychczasowej potęgi.

Musiało minąć ponad 120 lat, by Hangzhou znowu zaczęło się odradzać. Nie jako centrum ekonomiczne, bo wcześniejszej potęgi handlowej nigdy się tu już nie odtworzy, ale jako miasto o walorach wspominanych przez Marco Polo. Feniks powstał z popiołów…

W niebie jest raj a na ziemi jest Hangzhou” – mówi dziś ulubione chińskie powiedzenie.

WARTO ZOBACZYĆ:

Jezioro Zachodnie - galeria

Świątynia Lingying
- galeria

Pagoda Sześciu Harmonii
- galeria

Ogród Rodziny Guo
- galeriaPowrót do treści | Wróć do menu głównego