CHINA


Idź do treści

Lijiang

Atrakcje ChinLeżący u podnóży Himalajów na wysokości 2400 m n.p.m. Lijiang to prawdziwa perła Yunnanu. Niewielkie miasteczko fascynuje przede wszystkim znakomitą architekturą i bogatą historią.

Specjalnego kolorytu dodają temu miejscu jego mieszkańcy. Należą oni do mniejszości narodowej Naxi, która jako jedna z niewielu zachowała niezmienioną tradycję i kulturę. Ich klasyczna architektura, stroje, zwyczaje związane z codziennym życiem, religia, muzyka – to unikatowe zjawisko. Co ciekawsze, w patriarchalnym chińskim społeczeństwie lud Naxi wciąż kultywuje swoje matriarchalne obyczaje. Tylko kobiety pracują, wykonują wszystkie codzienne prace, ich rolą jest utrzymywanie rodziny. Kobiety Naxi pracują ciężko przez całe życie. Mężczyźni natomiast przez całe życie odpoczywają.

Wzrastająca sława Lijiangu i rosnąca ilość turystów zmieniły nieco jego oblicze. Jednak wciąż jest to jedno z najpiękniejszych, najbardziej romantycznych miejsc. Szczególnie wcześnie rano, gdy miasteczko budzi się do życia lub wieczorem, kiedy znikają tłumy. Warto wtedy pójść na spacer wąskimi uliczkami. Przecinają je niezliczone ilości kamiennych i drewnianych mostków, przerzuconych nad szemrzącymi strumykami. Uwagę przykuwa uroda malowniczych stylowych domków, których architektura pozostała niezmienna od czasu dynastii Ming. Nie ma chyba w całym kraju drugiego takiego zakątka, który pozwalałby tak bardzo poczuć atmosferę dawnych Chin.

Niepowtarzalne miasteczko doczekało się należytego wyrazu uznania: w grudniu 1997 roku całe Stare Miasto Lijiang wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCOWARTO ZOBACZYĆ:


Stare Miasto
- galeria

Staw Czarnego Smoka
- galeria

Śnieżna Góra Nefrytowego Smoka
- galeria

Klasztor Yufeng
- galeria

Dongba
- galeria
Powrót do treści | Wróć do menu głównego