CHINA


Idź do treści

Pingyao

Atrakcje ChinSą takie miejsca w Chinach, które budzą szczególny sentyment. Pozwalają one poczuć dawną atmosferę tego kraju. Należy do nich bez wątpienia Pingyao, miasto, w którym przeszłość wciąż jest żywa, a przybyszom wydaje się, że czas stanął w miejscu. Magia tego niezwykłego - liczącego ponad 2 tysiące lat - miejsca, które w całości figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, osiąga swoje apogeum wieczorem, kiedy cichną ulice i wszędzie zapalają się czerwone lampiony. Spacer uliczkami tego starożytnego miasta wzmaga tylko wrażenie, jakie towarzyszy od chwili przekroczenia jego bram - Pingyao to Chiny znane nam już tylko z książek i filmów historycznych.

Historia Pingyao sięga IX w. p.n.e., okresu panowania Zachodniej Dynastii Zhou (1046-777 p.n.e.). Sekretem błyskawicznego rozwoju była lokalizacja - w samym sercu prowincji Shanxi. Miasto leży pomiędzy centralnymi nizinami, zajmowanymi przez rdzennych Chińczyków HAN, a Północą. Wymiana dóbr z pochodzącymi z północy plemionami i stworzenie sieci dróg handlowych do innych miejsc w Chinach umożliwiła im rozwinięcie znaczącego ośrodka handlu. Nic więc dziwnego, że to właśnie prowincja Shanxi stanowi kolebkę chińskiej bankowości. Powstał tu bowiem pierwszy chiński bank. Powołanie do życia tej instytucji wynikało z rosnącej w XIX w. potęgi tutejszych kupców. W szybkim tempie w całym kraju stworzono sieć pięćdziesięciu jeden banków, z czego dwadzieścia dwa usytuowane były w samym Pingyao.

Dzisiejsze mury miejskie to dzieło władców z okresu dynastii Ming (1368-1644). Kiedyś chroniły przed intruzami, dziś są dla turystów bramą do dawnych Chin.


WARTO ZOBACZYĆ:

Pałac Rodziny Qiao - galeria

Ulica Ming i Qing - galeria


Powrót do treści | Wróć do menu głównego