CHINA


Idź do treści

Rzeka Jangcy

Atrakcje ChinJangcy jest najdłuższą spośród wszystkich chińskich rzek i jednocześnie - trzecią pod względem długości na świecie – po Amazonce i Nilu. Jej źródła znajdują się na Dachu Świata, w pełnych lodu i śniegu górach Tybetu. Stąd, zasilana setkami dopływów, płynie we wschodnim kierunku, przemierzając 6380 km by znaleźć ujście do Morza Wschodnio-Chińskiego, niedaleko Szanghaju.

Rzeka spełnia szczególną funkcję w historii kraju. Przede wszystkim uważana jest za drugą (po Żółtej Rzece – Huang He) kolebkę tej najstarszej cywilizacji świata. Od zamierzchłych czasów stanowiła też niezwykle ważną drogę komunikacyjną i jeden z najważniejszych szlaków handlowych., Była źródłem życia dla mieszkańców tych regionów – pozwalała na nawadnianie pól ryżowych, dostarczała wyżywienia, umożliwiała handel. Dziś wzdłuż jej brzegów zamieszkuje około 350 milionów ludzi.

Sceneria nabrzeży zmienia się wraz z biegiem rzeki, która mija najwyższe góry świata, równiny, pola ryżowe… Najbardziej spektakularny krajobraz jednak tworzą tzw. Trzy Przełomy. W skład zespołu określanego tą wspólną nazwą wchodzą: Przełomy Qutang, Wu i Xiling, znajdujące się pomiędzy miastami Chongqing i Yichan. To na tym niespełna 200 km odcinku można zobaczyć najpiękniejsze kaniony, urwiska i wchodzące w rzekę klify; nad jej brzegami pozostały natomiast liczne pamiątki przeszłości.

WARTO ZOBACZYĆ:Trzy Przełomy Rzeki Jangcy - galeriaPowrót do treści | Wróć do menu głównego