CHINA


Idź do treści

Sztuka Chinska

Ciekawostki



KALIGRAFIA

Kaligrafia stanowi w Chinach osobną gałąź sztuki. Jest jednak ściśle powiązana z tradycyjnym chińskim malarstwem. Te dwie dziedziny nieustannie się przenikają, współbrzmią i wzajemnie oddziaływają na siebie.
Mistrzowie kaligrafii, za pomocą tzw. czterech skarbów (papier, pędzel, tusz i specyficzny „kałamarz”) tworzą dzieła – ich prace posiadają niezależną wartość artystyczną, są – niczym najpiękniejsze obrazy - wieszane na ścianach, oprawiane i traktowane z należnym szacunkiem. Sama treść pracy – najczęściej poemat lub sentencja – zyskuje na wartości wraz z kunsztem piszącej osoby. Pismo – wg odwiecznego przekonania Chińczyków - pozwala ocenic głębię duszy i umysłu człowieka.
W kaligrafii klasycznej wyróżnia się 5 stylów:

- pismo regularne

- pismo płynne

- pismo trawiaste

- pismo pieczęciowe

- pismo kancelaryjne

i dodatkowo styl uproszczony.

Geneza pochodzenia tych stylów sięga różnych okresów w historii Państwa Środka.

TRADYCYJNE MALARSTWO CHIŃSKIE

Tradycyjne malarstwo chińskie jest bardzo ważnym elementem dziedzictwa kulturowego tego kraju. Wykonywane jest najczęściej na specjalnym papierze (nazywanym często papierem ryżowym) lub na jedwabiu. Przy pracy wykorzystuje się chiński pędzelek, chiński atrament oraz barwniki mineralne i roślinne. Wspomniany specjalny papier jest najlepszym podłożem – jego struktura umożliwia swobodne manipulowanie pędzlem w taki sposób, że poszczególne pociągnięcia różnią się między sobą intensywnością koloru i grubością kreski.
Patrząc na tradycyjne obrazy chińskie, bez trudu zauważyć można dwie szkoły malarstwa – malarstwo z wykorzystaniem swobodnych pociągnięć pędzla (charakteryzujące się grubymi liniami i pewnym przerysowaniem podobieństwa do oryginału) oraz malarstwo szczegółowe (w którym pociągnięcia pędzla są bardzo delikatne a obraz odzwierciedla oryginalny obiekt z uwzględnieniem drobnych nawet detali). Obie szkoły – mimo, że wykorzystują różne techniki wyrazu artystycznego – dążą do tego samego efektu, jakim jest stworzenie piękna.
Wielu chińskich malarzy – to jednocześnie mistrzowie poezji i kaligrafii. Dlatego chętnie umieszczają oni swoje wiersze na obrazach, na których dodatkowo przystawiają pieczęć z własnym podpisem. Powstałe w ten sposób dzieło łączy w sobie cztery gałęzie sztuki chińskiej – poezję, kaligrafię, malarstwo i produkcję pieczęci.

WYCINANKI

Nie sposób
określić, kiedy ten rodzaj ozdób pojawił się w Chinach po raz pierwszy. Wiadomo jednak, że ta niezwykła sztuka ma długą historię – najstarsza, znaleziona w czasie prac wykopaliskowych, wycinanka pochodzi sprzed 1500 lat! Warto skorzystać z okazji, by przyjrzeć się jak w rękach mistrza kawałek papieru w krótkim czasie zmienia się w obraz przedstawiający kwiaty, zwierzęta, postacie ludzkie, krajobrazy czy wręcz pełne ekspresji sceny. Niezależnie od zastosowanej techniki (wycinanie nożyczkami lub z zastosowaniem nożyków) – efekt zawsze jest zachwycający. Dlatego subtelne i delikatne jak mgła wycinanki wzbudzają ogromne uznanie.



Powrót do treści | Wróć do menu głównego