CHINA


Idź do treści

Tybet

Atrakcje ChinLHASA


Wysoko na Dachu Świata, zatopione pomiędzy szczytami, leży miasto, którego sama nazwa mówi już wiele: Lhasa znaczy „Święte Miejsce” albo „Miejsce Bogów”. Ulicami podążają pielgrzymi, słychać wypowiadane półgłosem mantry, młynki modlitewne zataczają kolejne koła, a złote dachy świątyń błyszczą w słońcu – taka jest właśnie stolica Tybetu, w której religia przejawia się w każdym aspekcie codziennego życia.

Historia miasta, usytuowanego na wysokości 3700 m. n.p.m., sięga 633 roku. Król Songtsan Gambo wybrał wówczas ten skrawek ziemi na swoją siedzibę. Na lokalnym Wzgórzu Marpori (Czerwona Góra) wybudował zamek. Dziś w tym samym miejscu nad miastem dumnie wznosi się Pałac Potala, siedziba duchowego przywódcy kraju Dalajlamy i jednocześnie symbol tożsamości narodowej Tybetańczyków. Ten monumentalny architektoniczny cud świata to tylko jeden spośród znajdujących w Lhasie reliktów dziedzictwa kulturowego. Pełno tu pamiątek przeszłości, wspaniałych świątyń i klasztornych skarbów.

Ale wyjątkowość tego miejsca to nie tylko zabytki. Serce Tybetu tętni życiem zwyczajnych ludzi. Przyjaźni, uśmiechnięci, szczerzy i wiecznie pielgrzymujący, to oni tworzą szczególną atmosferę miasta. Młodzi i starzy, kobiety i dzieci, mnisi i zwykli mężczyźni - morze kolorowych szat podąża każdego dnia w tym samym kierunku, by oddać się rytualnym obejściom wokół Świątyni Jokhang. Wystarczy spojrzeć w oczy mieszkańcom, by zobaczyć ich serca. To jest prawdziwa magia Tybetu.

WARTO ZOBACZYĆ:Pałac Potala
- galeria

Świątynia Jokhang i Ulica Barkhor
- galeria

Norbulingka
- galeria

Klasztor Sera
- galeria


ORAZ INNE ATRAKCJE TYBETU:Jezioro Yamdrok
- galeria

Gyangtze - galeria

Shigatze
- galeriaPowrót do treści | Wróć do menu głównego