CHINA


Idź do treści

Xian

Atrakcje Chin
W całych Chinach nie ma innego miejsca, które mogłoby pochwalić się tak niezwykłą, liczącą 3 tysiące lat historią. Xi'an to prawdziwa perła pomiędzy starożytnymi miastami Państwa Środka.

W 221 roku Chang'an (ówczesna nazwa miasta) stał się pierwszą stolicą zjednoczonego przez cesarza Qin Shihuanga kraju. Od tego momentu, przez 1062 lata miasto było siedzibą 73 władców z 13 różnych dynastii. Na szereg stuleci stanowiło jego polityczne i kulturalne centrum, którego znaczenie sukcesywnie rosło, osiągając apogeum w okresie panowania dynastii Tang (618-907). Xi'an był wówczas największym miastem Chin i trzecim co do wielkości na świecie - obok Konstantynopola i Rzymu.

To historyczne miejsce jest niezwykłą skarbnicą zabytków oraz pamiątek pozostawionych przez kolejne dynastie. To prawdziwe „miasto - muzeum” z drogocennymi eksponatami, wśród których znajduje się monumentalna armia z terakoty - jeden z cudów świata. Stał się on elementem światowego dziedzictwa kultury. Ale bogactwo starożytnej stolicy wiąże się nie tylko z jej artystycznym zapleczem. Xi'an było przecież początkiem Jedwabnego Szlaku, a tym samym otwartymi wrotami Chin. Bez wojen i podbojów, tą pokojową drogą docierali do Państwa Środka emisariusze innych tradycji, wyznań i kultur. Znane z tolerancji miasto pozwoliło im zaistnieć, a kosmopolityczni władcy dynastii Tang potrafili docenić korzyści płynące z różnorodności kulturowej. Doprowadziło to do powstania wyjątkowo barwnej i otwartej społeczności.

Dzisiejszy Xi'an to tętniące życiem, nowoczesne miasto. Ale są w nim miejsca, gdzie wciąż można poczuć atmosferę dawnych dni.
WARTO ZOBACZYĆ:


Armia Terakotowa
- galeria

Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi - galeria

Muzeum Historii Prowincji Shaanxi - galeria

Wielki Meczet - galeria

Historyczne mury miejskie - galeria

Park Huaqing - galeria


Powrót do treści | Wróć do menu głównego