CHINA


Idź do treści

Dali

Atrakcje ChinDali to miasteczko o długiej tradycji. Okres jego największej świetności przypadał na lata między VIII a XIII wiekiem, kiedy było ono stolicą Królestwa Nanzhao. Najazd Mongołów i zniszczenia dokonane przez nich położyły temu kres.

Dziś Dali to, obok Lijiangu, jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Południowych Chin. Pobyt w niezwykłym, spokojnym i cichym miasteczku zamieszkanym głównie przez mniejszość narodową Bai stanowi fascynującą „podróż w czasie”. Pozwala na odkrywanie klimatu dawnych Chin. Prawdziwym skarbem architektury sprzed kilku wieków jest Stare Miasto. Rozciąga się pomiędzy dwiema bramami miejskimi i uważa się je za kwintesencję dawnych chińskich miasteczek. Co najważniejsze, Dali nie odczuwa jeszcze ciężaru tłumnych najazdów turystów, co jeszcze bardziej podkreśla jego urok.

Romantyczny nastrój można zapewnić sobie na wycieczce do znajdujących się w pobliżu Dali Motylich Źródeł, wiąże się bowiem z nimi znana legenda. Utworzone przez ich wody zbiorniki stały się miejscem ucieczki kochającej się pary młodych ludzi, którym rodziny nie zezwoliły na związek. Nie wyobrażając sobie życia osobno, młodzi postanowili połączyć się węzłem śmierci. Skoczyli w otchłań wody – lecz nie utonęli. Wypłynęli na powierzchnię jako para motyli, a następnie wznieśli się w powietrze, ciesząc się wspólną wolnością. Ta historia stała się motywem przewodnim znanego w całych Chinach przepięknego utworu muzycznego „Butterfly lovers”.

WARTO ZOBACZYĆ:

Trzy Pagody - galeria

Jezioro Erhai - galeria

Powrót do treści | Wróć do menu głównego