CHINA


Idź do treści

Warto wiedziec ze

Ciekawostki



Ponad 5 tysięcy lat temu starożytni Chińczycy HAN dali początek jednej z najstarszych cywilizacji świata. Byli przekonani, że zagospodarowany przez nich teren – to centrum Ziemi. Do dnia dzisiejszego ich potomkowie określają swój kraj mianem Zhonguo czyli Państwo Środka.


Najstarsza zachowana forma pisma chińskiego pochodzi z okresu dynastii Shang (1600 – 1046 p.n.e). Były to inskrypcje ryte na plastronach żółwi lub kościach łopatki wołu. Określano je wspólnym mianem „kości wróżebnych”.


Istnieją dowody na to, że jedwab znany był w Chinach już ponad 3 tysiące lat temu. Wg przekazu wynalazła go przed czterema tysiącami lat żona legendarnego Żółtego Cesarza, gdy jako pierwsza zauważyła jedwabnika budującego kokon.


Jednym z wynalazków chińskich jest latawiec. Jego historia sięga Okresu Wiosen i Jesieni (770 – 476 p.n.e.) Początkowo służył wyłącznie do celów wojskowych.


Najstarsze wyroby z laki, jakie archeolodzy znaleźli do tej pory na terenie Chin, pochodzą z Okresu Walczących Królestw (475 – 221 p.n.e.). Liczą więc blisko 2500 lat. Laka – to żywica z drzew
Rhus Vernicifera, która twardnieje w zetknięciu z powietrzem. Od XVIII wieku wyroby te były - obok jedwabiu i porcelany - głównym towarem sprzedawanym Europie.


Nefryt uważany jest w Chinach za kamień – talizman. Jego obróbka znana była już w okresie dynastii Shang (1600 – 1046 p.n.e.). W późniejszym czasie, w okresie panowania dynastii Zhou (1046 -256 p.n.e.)powołano specjalny Urząd Nefrytowy. Przedmioty z tego kamienia wykorzystywane były przede wszystkim na dworach cesarskich. Nawet zmarli wyposażani byli w nefrytowe amulety.


Kalendarz gregoriański wprowadzony został w Chinach w 1911roku,
do dziś niektóre święta obchodzone są jednak wg kalendarza księżycowego



Powrót do treści | Wróć do menu głównego