CHINA


Idź do treści

Leshan

Atrakcje ChinW odległości 2 h jazdy od Chengdu znajduje się Leshan. W tym spokojnym, leżącym nieco na uboczu mieście życie mogłoby toczyć się powolnym rytmem. Jednak historia tego miejsca zyskała nowe oblicze niemal w ciągu jednej chwili, gdy w 713 roku, mieszkający w tutejszym klasztorze Lingyun, mnich Haitong podjął pewną decyzję. Dotyczyła ona realizacji zaskakującego projektu, który odmienił losy tego miasta. Miało ono w przyszłości znaleźć się wśród najbardziej znanych i obleganych miejsc w całym kraju.


Na wznoszącej się ponad rzeką Min Jiang skale rozpoczęły się mozolne prace. Krok po kroku realizowano plan mnicha Haitonga. Skała okazała się być twardsza niż on sam, pomysłodawca zmarł bowiem zanim prace zostały ukończone. Projekt jednak kontynuowano i po 90 latach nadbrzeżne tereny zmieniły się w zdumiewający posąg.

71-metrowy wizerunek Buddy Maitrei zapanował nad okolicą. To gigantyczne dzieło jest największą kamienną postacią Buddy na świecie. Patrząc na nią, rzec trzeba: ”Budda jest wielki”. Czy nie o to aby chodziło jego twórcy?

Spoglądając na posąg z pewnego dystansu, choćby z pokładu pływającej u jego stóp łodzi, doświadczyć można najbardziej spektakularnego widoku.

Tutaj
„Budda jest górą, góra jest Buddą”.


CHENGDU - POWRÓT

Powrót do treści | Wróć do menu głównego