CHINA


Idź do treści

Ogrody Suzhou

Atrakcje ChinOgród Mistrza Sieci - to najmniejszy, lecz najpiękniejszy ze wszystkich ogrodów Suzhou. Pierwszy obiekt powstał w tym miejscu w XII wieku, ale obecne założenie pochodzi z połowy XVIIIw. Ten klasyczny przydomowy ogród, zajmujący okoůo 0,5 ha, zadziwia przede wszystkim precyzją zagospodarowania przestrzeni. Jest przykładem prawdziwej finezji. Trzy jego części skomponowano harmonijnie, w piękno wykreowanego krajobrazu wkomponowano pawilony, maleńkie dziedzińce, korytarze. Centralna część ogrodu szczególnie zachwyca. W tafli stawu odbijają się okalające go pawilony, tworząc obrazy jak z najznamienitszych akwarel.

Ogród Pokornego Zarządcy - jest największym ogrodem w mieście. Pochodzi z XVI wieku, początkowe założenie zostało w późniejszym czasie znacznie rozbudowywane. Podobnie jak inne ogrody w Suzhou, stanowi prawdziwą perłę wśród klasycznych chińskich ogrodów. Wszystko jest tu skomponowane z olśniewającą precyzją. Każde miejsce zachwyca plejadą odrębnych obrazów, ujętych często w naturalny kadr: otwór w murze, okno pawilonu, tło budynku. To piękno ma swój niezwykły dynamizm, artyzm ogrodów zmienia się wraz z porą dnia i roku.

Lwi Zagajnik - jest bez wątpienia ogrodem najbardziej "surowym" w swoim wyrazie. Wpływa na to większa niż w innych ogrodach ilość formacji skalnych, jaka tu się znajduje. Wszystkie pochodzą znad pobliskiego jeziora Tai Hu, a największa spośród skał przypomina swoim kształtem króla zwierząt. To od niej właśnie ogród wziął swoja nazwę.

Ogród Pawilonu Błękitnych Fal - jest jednym z najstarszych ogrodów Suzhou, jego historia sięga 1044 roku. W trakcie projektowania tego założenia ogrodowego wykorzystano rzadko spotykaną technikę, która sprawia, że zagospodarowywana powierzchnia wydaje się być znacznie większa. Dzięki płynnemu "zacieraniu granic" powstaje wrażenie, że ogród połączony jest z otaczająca go scenerią


SUZHOU - POWRÓT


Powrót do treści | Wróć do menu głównego